Špičasti vrh, 10.07.2016.

U nedjelju, 10.07.2016. bilo je organizirano planinarsko druženje pod nazivom '3. dani goranskih planinara'. Druženje je organiziralo Planinarsko društvo Vršak iz Brod Moravica.

Iz našeg društva skupilo se nas 9 te smo krenuli malo se družiti s goranskim planinarima. I ne samo goranskim jer su organizatori uspjeli prikupiti oko 180 učesnika iz raznih društava (iz naše okolice a i šire: PD Duga, PD Knezgrad, HPD HP i HT Učka, PD Strilež, PD Zavižan, HPD Zagreb-Matica, HPD Petehovac.... i još barem desetak drugih društava kojima sam zaboravila ime ... neka se nitko ne naljuti što možda nije spomenut).

Na pohodu je prisustvovao i najstari aktivni hrvatski planinar Brane (96 godina).

Sam pohod je bio organiziran kao turističko-planinarsko-lijepo-provedeni-dan. To bi uglavnom značilo ovo: na putu do osvajanja Špičastog vrha (ipak je to planinarsko druženje i jedan vrh mora biti osvojen) posjetili smo kuću Delač (koja je najstarija očuvana kuća u Gorskom kotaru iz 1644 godine) te crkvicu Majke Božje Škapularske (prvo spominjanje potječe iz 1633. godine).

Uspon na Špičasti vrh nije ni težak ni naporan, pogotovo ako oko sebe imate mnogo novih osoba za upoznavanje i nevezano pričanje. Sam Špičasti vrh je vrlo atraktivan vrh i vidikovac nad dolinom Kupe koji je ime dobio po svojim strmim stranama. Odlikuje se lijepim vidicima na dolinu Kupe.

E sad nešto što je teško za povjerovati ali eto desilo se: zaboravili smo se slikati na vrhu.

Na povratku do organiziranog ručka (naravno maneštre) još smo se malo prošetali po moravičkom kraju te se upoznali s još nekim turističkim znamenitostima: kameni stup "piljdak" kod kojeg se palila vatra kao upozorenje mještanima na nailazak Turaka, posjet crkvi Sv. Nikole u centru mjesta, posjet kuli Turanj iz razdoblja Zrinskih, kapelica Sv. Andrije, ...

Bio je to jedan ugodno proveden dan u malo drugačijem ozračju.

Biba