Dinara, 02.06.2018

Svake godine HPS organizira tradicionalni uspon na najviši vrh Hrvatske Dinaru (1831 metar). Ove godine (2018.) na tradicionalnom usponu sudjelovalo je sedam veličanstvenih članova PD Viškova (sami smo se tako prozvali).
Putovanje je bilo iznimno uzbudljivo, zanimljivo te puno iščekivanja za one koji su prvi put krenuli tako da je euforija bila na vrhuncu. Svi su jedva čekali da se približi vrijeme polaska koje je bilo planirano za petak popodne.

Dolaskom u Knin požurili smo na Kninsku tvrđavu s koje se lijepo vidi masiv Dinare, a kako je Željko imao rođendan morali smo to proslaviti u obližnjem kafiću. Biba se potrudila oko kolača i svjećica.

Gospođa Melita je toliko bila uzbuđena da nije mogla spavati te je jedva čekala subotu ujutro da krene na Dinaru.

Dinara je planina u Dinarskom gorju na granici s Bosnom i Hercegovinom te se njen najviši vrh Troglav (1913 metar) nalazi u Bosni i Hercegovini, a vrh Dinara ili Sinjal, kako ga neki zovu (1831 metar), nalazi se u Hrvatskoj što je bio naš cilj.

Iz Glavaša smo krenuli u 7:30 te smo na vrh stigli već prije 12 sati. Na usponu je sudjelovalo više od 300-tinjak ljudi iz različitih planinarskih društava, vrijeme je bilo super, a zadovoljstvo osvajanja najvišeg vrha najbolje se moglo vidjeti na našim licima.

Nakon silaska u Glavaš slijedilo je druženje s ostalim sudionicima, razmjenjivanje iskustva, a posebno divljenje mnogih izazvalo je sudjelovanje osoba s invaliditetom na usponu (uz asisenta na najviš vrh uputili su se gluhi, nagluhi pa čak i slijepi te im svaka čast na tome).

Nakon odmora i razmjenjivanja dojmova u nedjelju (03.06.2018.) uputili smo se na obližnju Prominu prije nego smo krenuli prema Viškovu.

Promina je planina u Dalmaciji sjeverno od Drniša, a njen najviši vrh Čavnovka visok je 1148 metara. Najjednostavniji put za uspon je iz sela Lišnjak koji vodi prema planinarskom domu Promina.
Planinarski dom Promina je izgrađen 1977 godine. Najaktivniji u izgradnji su bili članovi Planinarskog društva „Promina“ iz Drniša.

Imali smo prilike vidjeti kako izgleda staza danas nakon što je lani područje Promine bilo pogođeno velikim požarom te je prijetila opasnost i planinarskom domu. Dom je uspješno obranjen od vatrene stihije, zahvaljujući i planinarima, pa je tom prilikom HPS ove godine u svibnju uručio i posebno priznanje planinarima za zasluge u obrani od požara koji su uz vatrogasce obranili i planinarski dom.

Zbog pomanjkanja vremena i vožnje prema Viškovu išli smo samo do planinarske kuće koja se nalazi sat vremena od sela Lišnjak tako da ćemo morati ponovit posjet Promini kako bi se popeli na njen najviši vrh. Slijedeće godine svi imaju ponovno priliku posjetiti Dinaru i njene okolne vrhove.

Dajana