Furlanova pot, 04.09.2021.

U našem društvu je i mala grupa osoba koja uživa u planinarenju po osiguranim putevima. Feratama. Ne idemo tako često na ferate jer je uvijek pitanje koji od vodiča će voditi ostatak planinara po 'normalnim' putevima pošto su svi vodiči društva željni planinarenja po feratama. Ali s vremena na vrijeme napravimo ovakve male izlete.

Dakle, ovaj vikend 04-05.09.2021. je vikend od dva izleta:

ferata za vodiče i ostale željene adrenalina i kretanja po feratama
      laganini izlet po poznatom izletištu Zeleni vir - Vražji prolaz

Prvi izlet, prolazak po Furlanovoj poti u potpunosti je uspio. Po prekrasnom jesenskom sunčanom danu, na Milihovu se skupilo nas 7. Svi željni da se konačno nakon ljeta krene u neku akciju. I to ne bilo kakvu: uspon feratom po strmim stijenama. Nekima je ovo bilo prvo upoznavanje s ovakvim načinom planinarenja a nekima prilika da se prisjete kako to izgleda.

Polazak ture je s parkirališta u Kampu Tura, malo po laganom planinarskom putu do strmijeg uspona. Vrijeme za oblačenje penjačkih pojaseva i stavljanja kaciga na glave. Do samog ulaza na osigurani put nije man trebalo previše vremena. Možda desetak minuta.

I onda smo krenuli. Ukapčanje na sajlu, dva do tri okomita koraka, pričekati da se osoba ispred tebe pomakne, prekapčanje na slijedeći segment sajle, koracanje, čekanje, prekapčanje, koracanje, .... i tako do prvog odmorišta, drvenog balkona.

Tijekom vremena drvene daske koje sačinjavaju balkon su pomalo istrunule pa smo se oprezno kretali po njemu i malo se odmarali. Nakon odmora ponavljamo postupak: ukapčanje, koracanje, čekanje, prekapčanje, koracanje, čekanje, prekapčanje, koracanje, .... do kraja osiguranog Furlanovog puta.

Dalje je bilo: ili se penjemo do vrha na Gradišku turu ili se spuštamo do auta. Na vrh nam se nešto i nije dalo ići te smo krenuli prema dolje. Nakon prijeđenih stotinjak metara došli smo do početka novog osiguranog puta, Otmarjeve poti, koja vodi do samog vrha Gradiške Ture. Danas više nismo bili od volje da se penjemo po ovom putu te smo nastavili do parkirališta. Ovaj uspon ostavljano za neki drugi put.

Silazak dalje do auta vodi po stijenama (također osiguranim). Ovaj dio puta, iako se činio beskonačno dugačkim, prošli smo prilično brzo te smo mogli zaključiti današnji izlet. Ocjena izleta: u potpunosti uspjašno.