Gljivarski vikend, 29.09.2019.

Ove nedjelje, 29.09.2019. pridružili smo se planinarskom društvu Strilež na njihovom Gljivarskom vikendu. Iz našeg društva bilo je prisutno desetak planinara. Pridružili smo se ostalim planinarima (njih stotinjak) kod Vagabundine kolibe te se tamo odlučili tko će kamo: na planinarenje ili u gljivarenje.

Samo je jedna naša predstavnica odlučila otići na planinarenje te je s ostalim planinarima iz preostalih društava krenula prema Zagradskom vrhu (iako je prvotno bio planiran Strilež na njega se nije išlo zbog lova na jelene kojeg su organizirali lovačka društva).

Mi ostali odlučili smo se na gljivarenje uz budno oko članova gljivarske udruge Ožujka. Da bi sve proteklo manje-više bez problema najprije smo bili upoznati s raznim vrstama gljiva čija je izložba bila pripremljena na prostorima Vagabundine kolibe.

Nakon toga, svi zajedno krenuli smo u obližnje šumarke i livade koji se pružaju uz cestu. Nismo daleko hodali (svega 10-15 minuta udaljenosti od ceste) ali naše košare i platnene vrećice za branje gljiva ubrzo su bile ispunjene svim mogućim vrstama i oblicima gljiva. Bilo je tu svega: mladih gljiva, starih gljiva, otrovnih gljiva, jestivih gljiva svih kategorija, ... Na svu sreću, uz stručno vodstvo gljivara, otrovne gljive su brzo vraćene u prirodu, stare gljive ostavljene a one mlade i jestive odnešene našim kućama.