Klek, 07.01.2018

Već tradicionalno prve nedjelje nakon dočeka Nove godine HPD Klek organizira Susret planinara i prirode te je ovaj tradicijski doček star više od 20 godina. Tako je i PD Viškovo nakon novogodišnjih praznika i uspješno održane skupštine odlučilo na inicijativu vodiča Alena Čančarevića prisustovati navedenom događaju kako bi se potrošile sve skupljene kalorije i kako bi se krenulo aktivno u Novu 2018.godinu.

S obzirom na divnu vremensku prognozu koja danima prati riječko područje odaziv na izlet nije bio velik no ipak su se najhrabriji ( 5 žena na čelu s vodičem Alenom) odlučili provesti dan u prirodi i dobrom društvu.

Klek (1181m) je kolijevka hrvatskog planinarstva i alpinizma te najposjećenija staza za uspon počinje u Bjelskom od kuda smo i mi krenuli. Uspon do doma smo savladali bez velike muke, a unatoč velikom broju ljudi i blatu, djelomičnoj magli na vrh smo se svi uspješno popeli. Nakon silaska s vrha uživali smo u prijateljskoj atmosferi i druženju s velikim brojem planinara koji su prisustovali navedenom događaju.

Za mnoge koji ne znaju Klek prate mnoge legedne, a jedna je o klečkim vješticama. Po legendi za vrijeme olujnih noći oko ponoći iz cijelog svijeta na Kleku se sakupljaju vještice, vile, vilenjaci, a njihovo kolo i vrisak dopire čak i do Ogulina. Kako bi se turistima pružio poseban doživljaj u Ogulinu se organiziraju kostimirane zabave te se sudionicima daju jedinstvene vozačke dozvole za upravljanje metlom.

Kakav bi to bio uspon na Klek da naše sudionice ovog izleta nisu obnovila svoje licence za upravljanje metlom?! Znači one članice našeg društva koje nisu ove godine uspješno obnovile svoje licence imaju prilike već ponovo dogodine.

Dajana