Pivska jezera, 15.10.2017.

Za ovomjesečni društveni izlet, umjesto Kremena za koji nije bilo dovoljno zainteresiranih sudionika, uprava društva odlučila je da s pridružimo 'Jesenskom pohodu med pivškimi presihajočimi jezeri' u organizaciji TD Pivka.

Kako je bilo planirano da se sudionici pohoda skupe do 8 sati ujutro ispred Ekomuzeja Pivskih presihajočih jezer, a mi ne volimo kasniti, naša mala grupica se pojavila na zbornom mjestu kvarat ure ranije. Ali ni slučajno nismo bili prvi. Dok smo se pomalo smrzavali (magla svuda oko nas) i čekali vrijeme polaska ispred muzeja je bivala sve veća i veća gužva.

Nakon pozdravnog govora je svih 270 sudionika (prema službenom prebrojavanju organizatora) krenulo u maglu prema prvom jezeru (Petelinjskom). Na našu žalost, prema riječima organizatora, ove godine je pohod zakasnio tjedan dana i sva ostala jezera su presahnula. Zbog toga smo se ponadali da ćemo vidjeti barem ovo, prvo i ujedno najveće jezero, u punom sjaju. Ali jutarnja magla imala je drugačije planove te je jezero sakrila.

To nas nije obeshrabrilo pa smo krenuli dalje, očekujući sunce, po trasama ostalih jezera. Gdje se nalazi pokoje jezero lijepo je vidljivo jer je na tim mjestima trava zelenija i gušća. Usput smo nekoliko puta prošli pored putokaza za Svetu trojicu.

Organizatori su veći odmor napravili pored ostataka crkve Svete Marjete koja se nalazi na uzvisini iznad Palškog jezera.

Poslije odmora nastavili smo našu kružnu stazu po jezerima. Ili pored jezera - teško je reći kad su jezera presahnula - tako je to na kraškom terenu: sad te ima sad te nama.

Nastavak puta doveo nas je do crkve sv. Petra te dalje natrag prema početnoj točki našeg puta.

Pošto se, u međuvremenu, sunce poprilično dignulo i rastjeralo svu jutarnju maglu, zaključili smo da bi bila prava šteta ne pogledati još jednom Petelinjsko jezero te smo nakratko još malo svratili do njega. Nakon kratkotrajnog odmora na jezeru konačno smo zaključili da je pravo vrijeme za povratak i da bi bilo dobro vratiti se do muzeja prije nego podjele sav ručak preostalim sudionicima.

Dakle, ova šetnja je završila zajedničkim ručkom jer je TD Pivka u svojoj organizaciji za sve sudionike osigurala i ručak: kuhani krumpir, zelje i kobasice.

I time je još jedan izlet uspješno završen, s osmjesima na licima, punih trbuščića i umornih nogu. Do slijedećeg puta....pozdrav