Trebestin, 18.06.2023.

I tako, umjesto Moslovačke gore pade odluka o panoramskoj stazi negdje iznad Bakra.

Društvo, malo ali neustrašivo. Unatoč lijepom i ne pretoplom vremenu i usprkos slobodnom parkiralištu, odlučili smo da ćemo dobre volje odraditi i ovaj planinarski izazov. Negdje na putu prema Hreljinu, parkiramo sva tri auta, pripremismo se i krenusmo. Prvi dio puta vodio nas je putem zvanim Panoramski put. I ne bez razloga. Razvidna staza prema vrhovima Matusajna i Trebestin. Pogled na cijelo bakarsko zaleđe (da ne nabrajam, svaka prosječna karta će biti preciznija od mog nabrajanja). I ono što je zanimljivo: bunkeri. Puno bunkera. Panoramski put je u originalu bio mulatijera koja je obskrbljivala Rupnikovu liniju obrane. Takozvana "fortifikacija zapadnog fronta" zamišljena je kao niz jednostavnih fortifikacija od Bakra, Sušaka, Ilirske Bistrice pa sve nekako do Ljubljane. Postavila se nasuprot talijanskom Vallo Alpino (malo sofisticiranijom inačicom iste stvari).
Osim bunkera, nailazimo i na ostatke suhozida i rovova u sklopu istog fortifikacijskog uprizorenja.
Sve to je prilično dobro očuvano, tako da možemo vidjeti kako je to izgledalo i u originalu. Linija je izgubila na značaju bez da ga je ikad i zaslužila, naime napuštena je čak i prije napada Italije u "aprilskom ratu". Valjda su pokušali sačuvati vrijednost nekretnina.

Uglavnom, zahvaljujući tome, ostala je mulatijera, pristup razglednom vrhu Trebestin (ostale smo razgledali odozdo) i mreža bunkera (više-manje vidljivih).

Nastavak puta nas je vodio zanimljivim krajem koji više pripada nekakvoj prašumi s ostacima prethodnih stanovnika (suhozidi, naznake odavno napuštenih raznoraznih nastambi i tko zna čega već ne).

Put nakon petinjak kilometara i dobre zabave, vratiili smo se do prije spomenutog parkirališta.

Ugodnom šetnjom obišli smo vrh Trebesina, prošli mimo Matusajna, Velikog i Malog Lukovišta, trasu plinovoda i konačno Sokolića dvore (to je ono malo gospodarstvo nekih 5 minuta prija parkirališta).

Uglavnom, lijepo potrošeno nedjeljno jutro.

Moslovačka gora ostaje za neko drugo vrijeme.