Vojak, 01.01.2022.

01.01.2022. - Pravo vrijeme da započnemo novu planinarsku godinu. Prvi izlet: pohod na Učku da nazdravimo mladom letu. Pohod organiziraju PD Opatija, PD Knezgrad i PD Lisina zajedničkim snagama već priličan broj godina. Kao i uvijek, želja im je da sa svim svojim prijateljima planinarima nazdravimo u podne na vrhu koji gleda i prema Kvarneru i prema Istri te da si zajedno zaželimo uspješno planinarenje u nadolazećoj godini.

Pa zašto da im se ne pridružimo?

Istina je da je prvi jutarnji prozorski pogled prema Učki bio totalno razočaravajući: nema Učke. Sakrila se u magli. Ali nema veze. Idemo pa šta bude bit će.

Naših 18 članova skupilo se u jednu kompaktnu glasnu grupicu ispred doma na Poklonu te smo strpljivo čekali da nam se pridruže svi ostali sudionici pohoda, njih oko stotinjak. I konačno smo dočekali.

Uspon na Vojak standardan: malo kroz šumu pa prelazak ceste, opet kroz šumu pa prelazak ceste, opet kroz šumu i cestom do kraja. Iako su neki od nas neke djelove šume zaobišli i išli cestom do kraja. Ali ni to nema veze. Bitno je da smo svi stigli do vrha. Sretni i zadovoljni. Jer je sunce sijalo. Magle nigdje na vidiku. Osim na moru što je našem pogledu s visine davalo dodatnu draž.

Na vrhu čestike, zdravice (naši domaćini su se potrudili donesti nam kuhano vino, čaj i ostala pića za nazdravljanje), mala svečanost dodjele priznanja HPSa osobama iz našeg kraja, zajednička bezbrojna slikanja. I pronalazak još 4 naša člana koji su došli iz Male Učke. Je da su malo varali s hodanjem ali ni to nema veze. Bitno je da smo bili svi zajedno i našu malu glasnu grupicu napravili još glasnijom.

Silazak s vrha istim putem kako smo i došli. Kod doma na Poklonu još malo druženja, pričanja, pozdravljanja i to je to. Završio je prvi izlet ove godine.

Ako se po jutru dan poznaje onda neka se nama po prvom izletu poznaje godina: neka izletima prisustvuje dovoljan broj planinara i neka nas vrijeme posluži.