Poziv – Dragojlinom stazom na Okić – 14.04.2024.

• Datum: 14.04.2024.
  • Realizacija izleta: autobus
  • Mjesto i vrijeme polaska: Milihovo, 06:30 h
  • Duljina putovanja do odredišta: 150km
  • Trajanje planinarenja: cca 3 h uspona
  • Prijava i info: do subote 06.04.2023. na 091 1 263 224 (Biserka Radović)
  • Iznos: 24€; uplatom akontacije u iznosu od 5€ radite rezervaciju sjedala u autobusu
  • Težina: lagano do završnog uspona;
    - mogućnost zaobilaženja završnog uspona je turističkom stazom

O izletu

Pohod Dragojlinom stazom oraganizira HPD Željezničar iz Zagreba po 27. put.

Dragojla Jarnević (1812-1875) bila je hrvatska književnica i učiteljica.
Bila je začetnica planinarstva i alpinizma u Hrvatskoj u doba Ilirskog pokreta pa se smatra prvom hrvatskom planinarkom i alpinisticom. Godine 1843. kao prva žena popela se na Okić s južne, strmije strane. U to vrijeme bio je to velik poduhvat jer nije bilo alpinističke opreme pa se morala penjati bosa po stijenama. Staza njezinog uspona danas je označena kao Dragojlina staza.

Posebnost ovog pohoda je u tome da sudionici budu obučeni u standardnu planinarsku odjeću iz 1843. godine. Pošto je od tada prošlo poprilično godina evo i podsjetnika o odjeći (a da ne bi bilo zabune i na književnom hrvatskom i u prijevodu na čakavskom - ili obrnuto):

Hrvatski

Dame

• poluduga široka suknja (koji se po potrebi može zataknuti u pojas)
  • bijela košulja sa čipkanom kragnom (ili bijela majica)
  • sako ili duža majica na kopčanje za iznad košulje
  • ne zaboraviti obući tajice (ili hlače) ispod suknje

Gospoda

• čim sličnije vojnim uniformama

Kape i oznake društva dodjelit će se prisutnima u autobusu.

Ova 'standardna planinarska oprema' nije obavezna ali je poželjna.

Čakavski

Ženske

• široki brhan dužine do pol listi (ki se po potrebe more ćapat va pas)
  • bela stomanja s koletićen od merlića (ili bela majica)
  • jaketica od veštida ili duža majica za zaputit (za zgora stomanje)
  • ne pozabit obuć zdola brhana uske brageše ili sl.

Muški

• roba po uzoru na vojnu uniformu

Barete i senjali našega društva podelit će se va kurjeje onen ki nan se pridruže.

Ova 'standardna planinarska oprema' ni obavezna, ali se preporuča.

Opis puta

Pohod ove godine kreće iz Novog Sela Okićkog u 10 sati (odakle je i ona krenula onomad).

Lagano, jedan sat hoda do raskršća. Na raskršću sudionici koji ne idu osiguranim putem do vrha, nastavljaju ravno do planinarskog doma dr. Maksa Plotnikova. Do doma se stiže za 15 minuta. Od doma se turističkom stazom penju do Okića grada.

Mi ostali, koji idemo na samu Dragojlinu stazu, hodamo još 15-tak minuta dok dođemo na početak staze.

Penjanje po stazi traje oko jedan sat, i u 12:15 ćemo početi pristizati na stari grad Okić.

VAŽNO:
Molimo vas za punu pozornost kad krenemo na stazu, jer uspon nije bezazlen! Pazite kako hodate i nastojte ne odranjati kamenje. Ukoliko se to i dogodi, molimo vas da povičete „KAMEN!!!!!“. Na stazi će biti vodiči HPD Željezničara, pa vas molimo da ih slušate, ako vas zamole da malo pričekate ili tome slično. Pazimo jedni na druge!

Svi oni koji ponavljaju Dragojlin uspon: nemojte zaboraviti svoj bedž Dragojlinog pohoda. I još važnije, nemojte zaboraviti svoje kartoniće pohoda koje ste dobili prethodni put! (uz pretpostavku da niste pozabili kade su)

A kako je bilo prošli put? Pogledajte na ovdje!